W Polsce woda staje się towarem coraz bardziej deficytowym. Korzystne oddziaływanie lasu na gospodarkę wodną będzie stale przybierało na znaczeniu.

Lasy mają bowiem m.in. zdolność wychwytywania za pośrednictwem liści, igliwia i gałęzi zapasów wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym. Skroplona wilgoć spływa po korze do gleby leśnej. Udział tego typu opadów stanowi w lasach górskich niekiedy 70% ogólnej ilości opadów. Ogromne znaczenie lasu dla ochrony wód wynika jednak ze szczególnej właściwości gleby leśnej. Gleba leśna wraz z warstwą ściółki i humusu bardzo łatwo chłonie wodę i ją magazynuje. Dzięki temu regiony lesiste charakteryzują się bardziej równomierną wydajnością źródlisk oraz równomiernym spływem wód.

Las przeciwdziała również zanieczyszczeniu wód. Jest jedynym, niezastąpionym filtrem wody źródlanej. Wielka powierzchnia gruntów pokrytych drzewostanami nie jest skażona pestycydami ani nawozami sztucznymi. Dzięki temu nie tylko nie zatruwa wody gruntowej, ale zatrzymuje różnego rodzaju obce substancje pochodzące z pozaleśnych obszarów.

f/funkcje-regulatora-gospodarki-wodnej.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)