Róża

Rodzaj Rosa — róża

Krzewy wyprostowane, pnące się lub płożące. Gałęzie prawie zawsze kolczaste.

Liście u większości gatunków opadające na zimę, pierzasto złożone, opatrzone przylistkami, ułożone na pędach skrętolegle.

Kwiaty występują pojedynczo na końcach pędów, w baldachogronach lub wiechach na krótkich gałęziach. Płatków i działek po 5, słupki i pręciki liczne. Płatki, działki i pręciki umieszczone na szczycie dzbankowatego dna kwiatowego, na którego dnie osadzone są zalążnie słupków. Z zalążni powstają owocki — niełupki. Całość tworzy owoc pozorny z nibyowocnią, zabarwioną zwykle czerwono, rzadziej żółto lub czarno.

Na kuli ziemskiej występuje ponad 120 gatunków róż. Od czasów starożytnych są najbardziej cenionymi krzewami ze względu na kwiaty. W ciągu setek lat z gatunków dziko rosnących wyhodowano tysiące mieszańców i odmian o kwiatach nieporównanie piękniejszych niż u form dzikich.

Poza zdobniczym znaczeniem róże mają również znaczenie gospodarcze. W krajach śródziemnomorskich i w Bułgarii z płatków niektórych gatunków i odmian, zwłaszcza R. damascena i R. centifolia, pozyskiwany jest olejek różany. Owoce róży odznaczają się wysoką zawartością witamin, szczególnie witaminy C, są więc wykorzystywane do wyrobu koncentratów witaminowych. Pod tym względem jedna z najlepszych w skali przemysłowej jest popularna R. rugosa, o dużych i stopniowo od lata do jesieni dojrzewających owocach.

Róże bardzo łatwo krzyżują się między sobą i dają mieszańce trudne często do określenia. W Polsce występuje w stanie dzikim około 20 gatunków, z których najpospolitszym jest R. canina (róża dzika).

r/roza-rosa.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)