Jałowiec wirginijski

Juniperus virginiana L. — jałowiec wirginijski

Drzewo wysokości około 15 (30) m i pierśnicy do 1,2 m, o bardzo zmiennym pokroju. Korona w młodości wąskojajowata, później z szeroko rozpostartymi gałęziami i z szarobrązową lub czerwonobrązową korą. Pędy pokryte łuskami lub igłami (jak u J. sabina). Igły dłuższe (do 1 cm), ułożone nakrzyżlegle (tylko na pędach wierzchołkowych po 3 w okółkach). Łuski drobne (1 mm, rzadko 2 mm dł.) z nieco odstającymi czubkami; pędy (pokryte łuskami) w przekroju lekko kanciaste. Igły przy roztarciu wydzielają aromatyczny zapach.

Drzewo dwupienne, rzadko jednopienne. Szyszkojagody małe (ok. 5 mm), kuliste, ciemnoniebieskie i oszronione, o słodkawym miąższu; skierowane na szypułkach do góry, dojrzewają w jesieni pierwszego roku i zawierają po 1—2 nasiona. Nasiona okrągłe, jajowatego kształtu, błyszczące.

Drewno, o żółtej lub ciemnoczerwonej twardzieli, jest lekkie, miękkie, dające się łatwo przecinać i toczyć; używane jest do wyrobu ołówków, skrzynek do cygar, wyrobów dekoracyjnych itp., wydaje ono aromatyczny zapach.

Występuje szerokim zasięgiem w Ameryce Północnej, od południowej Kanady do Florydy. Jest to najważniejszy gospodarczo gatunek jałowca. Rośnie na suchych zboczach gór, a także i bardziej wilgotnych glebach w dolinach. Największe rozmiary osiąga na glebach gliniastych. Ma głęboki system korzeniowy; rośnie powoli, w ojczyźnie osiąga wiek do 300 lat. Rozsiewany jest przez ptaki, które chętnie zjadają jego szyszkojagody o słodkawym miąższu, a nasiona, po przejściu przez przewód pokarmowy ptaka, kiełkują na wiosnę. Do Europy sprowadzony w XVII wieku; dobrze znosi nasz klimat. Wprowadzony był w Niemczech do upraw leśnych (pod Norymbergą) w celu produkcji drewna do wyrobu ołówków.

W Polsce jałowiec wirginijski jest od dawna sadzony jako drzewo ozdobne, odporne na mrozy i bardzo niewybredne w stosunku do gleby. Jest to najważniejszy drzewiasty gatunek jałowca, jaki może być sadzony w naszych warunkach klimatycznych, spotykany w wielu formach ogrodowych o różnych pokrojach i różnym zabarwieniu.

j/jalowiec-wirginijski.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)