Iglicznia trójcierniowa

Rodzaj Gleditschia (Gleditsia) — Iglicznia

Należy tu 12 gatunków, występujących w Ameryce Północnej i Południowej, w środkowej i wschodniej Azji oraz w Afryce. W Polsce uprawiany jest prawie wyłącznie jeden gatunek.

Gleditschia triacanthos L.iglicznia trójcierniowa (trójiglicznia)

Wyniosłe drzewo, dorastające w ojczyźnie do wysokości 45 m i pierśnicy 1 m, o szerokiej, przejrzystej, ażurowej koronie.

Pędy sztywne i uzbrojone silnymi (6—10 cm dł.), zwykle potrójnymi cierniami. Na pniach występują pęki długich, bardzo rozgałęzionych cierni. Pąków szczytowych brak; pąki boczne drobne, nadległe, zagłębione.

Liście pojedynczo- oraz (lub) podwójniepierzaste, długości do 25 cm, złożone z wąskich, drobnych (1—3,5 cm dł.) listków, bardzo nieznacznie karbowano-piłkowanych.

Kwiaty poligamiczne, jedno- lub obupłciowe, drobne, zielonkawożółte, promieniste, zebrane w krótkie gronka; bardzo miododajne. Kwitnie w czerwcu. Strąki długie (do 40 cm), płaskie, skręcone, barwy czerwonobrązowej przed dojrzeniem, potem ciemnobrązowe, błyszczące; niekiedy pozostające na drzewach do następnego roku, nasiona płaskie, błyszczące, ciemnobrązowe (10 mm dł.). Zdolność kiełkowania nasion wynosi 80—95%. Przed wysiewem nasiona należy sparzyć gorącą wodą w celu zmiękczenia łupiny nasiennej.

Iglicznia trójcierniowa występuje w środkowej i wschodniej części USA (z wyjątkiem wybrzeża), zwykle na żyznych, wilgotnych glebach wapiennych, rośnie jednak dobrze również na glebach suchych i piaszczystych. Jest światłolubna i ciepłolubna; odznacza się wysokim wzrostem. Jest oryginalnym i odpornym na mrozy drzewem parkowym, często u nas spotykanym. Stanowi bardzo dobry materiał na wysokie, obronne żywopłoty, wybitnie cierniste. Liście rozwijają się późno, w drugiej połowie maja, a strąki opadają z gałęzi dopiero w zimie; nie otwierają się i zawierają wewnątrz słodkawy miąższ. Zielone, niedojrzałe strąki są chętnie zjadane przez bydło.

Drewno z szerokim zielonkawo - albo żółtawobiałym bielem i różowawoczerwoną twardzielą, twarde i ciężkie, bardzo trwałe, używane na podkłady kolejowe, słupy itp.

i/iglicznia-trojcierniowa.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)