Żywotnik zachodni — nasiona

Żywotnik zachodni — Thuja occidentalis L.

Żywotnik zachodni Niskie drzewo jednopienne. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Powszechny w Polsce, ale mało przydatny do naszych lasów. Zaczyna obradzać już po 5 roku życia i obradza często. Kwitnie w końcu kwietnia, początkach maja. Kwiatostany podobne do kwiatostanów żywotnika olbrzymiego, tylko nieco mniejsze.

Szyszki drobne, długości ok. 1 cm, wydłużone, umieszczone na krótkich gałązkach, początkowo stojące, później zwisające, żółte, a po dojrzeniu jasnobrązowe, z dachówkowato zachodzącymi na siebie łuskami tworzącymi 4—5 par. Tylko na 2—3 dolnych łuskach umieszczone są nasiona. Szyszki dojrzewają od połowy września do końca października i otwierają się w ciągu 7—10 dni. Ze zbiorem szyszek należy się wiec spieszyć. Wyłuszcza się je tak samo, jak szyszki żywotnika olbrzymiego. Wydajność łuszczenia ok. 4—10%. Nasiona wydłużone, owalne, płaskie, po 2 na łusce, długości 2—3 mm, a z przyrośniętymi obustronnymi skrzydełkami 5—6 mm. Skrzydełka o wierzchołku lekko zaokrąglonym, a u dołu ostro wciętym. Barwa nasion złocistobrązowa, podobnie jak skrzydełek, lecz nieco ciemniejsza. Nasiona żywotnika zachodniego przechowuje się tak, jak nasiona żywotnika olbrzymiego, tzn. na sucho.

Masa 1000 nasion zebranych w Polsce wynosi 0,8—1,5 g, a średnio 1,2 g (Antosiewicz 1974), a w Ameryce Północnej dochodzi w poszczególnych partiach nasion do 2,5 g (Schopmeyer i in. 1974). Nasiona żywotnika zachodniego wykazują dość znaczną gotowość do kiełkowania. Zdolność kiełkowania tych nasion w Polsce wynosi 29—89%, średnio 61,9% (Antosiewicz 1970).

Nasiona pełne od pustych można oddzielić już po 1—2 godzinach pławienia w wodzie. Wszystkie nasiona pełne opadają jednak dopiero po 12 godzinach (Śimanćik 1965). Dla uzyskania lepszego i równomiernego kiełkowania bywa stosowana przed wysiewem wiosennym 30-dniowa stratyfikacja chłodna (Schopmeyer i in. 1974).


Źródło: Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Załęckiego „Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów iglastych” Warszawa 1995

z/zywotnik-zachodni-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)