Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

z:zasady-wykonywania-orek [2013/09/15 12:42]
127.0.0.1 edycja zewnętrzna
z:zasady-wykonywania-orek [2020/04/18 16:58] (aktualna)
kater
Linia 4: Linia 4:
 O jakości orki decyduje przede wszystkim sposób i czas jej wykonania. Orka powinna być dokładna, to jest wykonana na jednakową głębokość i bez omijaków. Równomierność głębokości orki kontroluje się za pomocą tzw. bruzdomierzy, którymi dokonuje się pomiarów w trakcie orki. Skiby muszą być starannie odkładane, wierzchnia strona gleby powinna być przemieszczona na dno bruzdy. Szczególnie szkodliwe są omijaki, które powstają najczęściej na uwrociach oraz w miejscach wyorywania grzbietów zagonów. Duże znaczenie ma prostolinijność orki, sprzyjającej stabilności pługa, a tym samym i jej dokładności. O jakości orki decyduje przede wszystkim sposób i czas jej wykonania. Orka powinna być dokładna, to jest wykonana na jednakową głębokość i bez omijaków. Równomierność głębokości orki kontroluje się za pomocą tzw. bruzdomierzy, którymi dokonuje się pomiarów w trakcie orki. Skiby muszą być starannie odkładane, wierzchnia strona gleby powinna być przemieszczona na dno bruzdy. Szczególnie szkodliwe są omijaki, które powstają najczęściej na uwrociach oraz w miejscach wyorywania grzbietów zagonów. Duże znaczenie ma prostolinijność orki, sprzyjającej stabilności pługa, a tym samym i jej dokładności.
  
-Dobrą [[s:struktura gleby|strukturę gleby]] zapewnia orka wykonywana tylko przy jej odpowiedniej wilgotności. Odnosi się to szczególnie do [[g:gleba lesna|gleb]] cięższych. Dbanie o spełnienie tego warunku jest łatwiejsze przy [[o:orka przedzimowa|orkach przedzimowych]] ze względu na korzystniejsze warunki meteorologiczne. Dlatego w miarę możliwości orkom przedzimowym zawsze należy dawać pierwszeństwo przed innymi.+Dobrą [[s:struktura-gleby|strukturę gleby]] zapewnia orka wykonywana tylko przy jej odpowiedniej wilgotności. Odnosi się to szczególnie do [[g:gleba-lesna|gleb]] cięższych. Dbanie o spełnienie tego warunku jest łatwiejsze przy [[o:orka-przedzimowa|orkach przedzimowych]] ze względu na korzystniejsze warunki meteorologiczne. Dlatego w miarę możliwości orkom przedzimowym zawsze należy dawać pierwszeństwo przed innymi.
  
 Najdokładniej orze się przy szybkości orki 4—6,5 km/h. Przy większych szybkościach orki gleb cięższych i wilgotnych skiby są niedokładnie odwracane, natomiast zbyt szybka orka gleb lekkich powoduje nadmierne rozdrobnienie (rozpylenie) agregatów. Najdokładniej orze się przy szybkości orki 4—6,5 km/h. Przy większych szybkościach orki gleb cięższych i wilgotnych skiby są niedokładnie odwracane, natomiast zbyt szybka orka gleb lekkich powoduje nadmierne rozdrobnienie (rozpylenie) agregatów.
  
-Przy orce jednostronnej należy zaczynać orkę od jednej strony kwatery, a przy orce następnej tej samej kwatery rozpoczynać ją od strony przeciwnej. Przy oraniu w zagony (składy) naorywanie grzbietów powinno wypadać zawsze w miejscach bruzd z poprzedniej orki. (W [[s:szkolka lesna|szkółkach]], oczywiście, grzbiety zagonów i bruzdy powinny być dokładnie wyrównane).+Przy orce jednostronnej należy zaczynać orkę od jednej strony kwatery, a przy orce następnej tej samej kwatery rozpoczynać ją od strony przeciwnej. Przy oraniu w zagony (składy) naorywanie grzbietów powinno wypadać zawsze w miejscach bruzd z poprzedniej orki. (W [[s:szkolka-lesna|szkółkach]], oczywiście, grzbiety zagonów i bruzdy powinny być dokładnie wyrównane).
  
 W szkółkach o większych spadkach bruzda powstająca przy orce powinna zawsze znajdować się od strony zbocza. Ma to duże znaczenie dla zabezpieczenia kwatery uprawnej przed zmywaniem lub zamulaniem. W szkółkach o większych spadkach bruzda powstająca przy orce powinna zawsze znajdować się od strony zbocza. Ma to duże znaczenie dla zabezpieczenia kwatery uprawnej przed zmywaniem lub zamulaniem.
  
z/zasady-wykonywania-orek.txt · ostatnio zmienione: 2020/04/18 16:58 przez kater