Zamieranie (zgorzel) pędów świerka

Sprawca: Ascochyta piniperda Lind.

Choroba znana w Europie i Ameryce Północnej, porażająca tegoroczne pędy młodych świerków (Picea abies, P. sitchensis, P. pungens), ostatnio także jednej z sosen (Pinus contorta w szkółkach Szkocji).

Objawy

Ascochyta

Igły u podstawy (niekiedy także w środkowej części) tegorocznych pędów brunatnieją na początku lata i przedwcześnie opadają. Po nich opadają z reguły także pozostałe igły, a ogołocone pędy więdną i zwisając w dół zamierają. Niekiedy choroba ogarnia także podstawę najbliższych pędów bocznych. W odróżnieniu od uszkodzeń powodowanych przez późne przymrozki, które równocześnie obejmują całe pędy (a szczególnie ich szczytowe części), w omawianym przypadku zamiera najpierw nasada i środkowa część pędu.

Sprawca

Na porażonych pędach ukazują się małe czarne punkty, oznaczające obecność piknidiów sprawcy, którym jest grzyb Ascochyta piniperda (Deuteromycotina, Sphaeropsidales); niekiedy dopiero staranne poszukiwanie między łuskami, najlepiej u nasady porażonych pędów, pozwala je dostrzec. Piknidia są podobne do piknidiów wielu grzybów saprofitycznych (np. Cytospora pinastri, Scleropycnium). Dla odróżnienia ich należy badać konidia, które u A. piniperda są wydłużone, dwukomórkowe, o wymiarach 9—15 x 1,5 μm.

Ochrona

Przez wycinanie chorych drzew i ich niszczenie (tylko, gdy nasilenie choroby jest bardzo duże).


Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka „Choroby drzew i krzewów leśnych” Warszawa 1993

z/zamieranie-zgorzel-pedow-swierka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:42 (edycja zewnętrzna)