Sosna rumelijska - nasiona

Sosna rumelijska — Pinus peuce Griesb.

Drzewo jednopienne. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Zaczyna obradzać między 10 a 30 rokiem życia. Obfitszy urodzaj przypada co 3—4 lata.

Kwitnie w kwietniu — maju. Budowa kwiatostanów męskich i żeńskich podobna jak u wejmutki. Szyszki dojrzewają wczesną jesienią w drugim roku po kwitnieniu. Są długości 8—15 cm, walcowate, jasnobrązowe, zwisają lub lekko odstają od pędu, występują po 3—4, rzadko pojedynczo na krótkich szypułkach. Łuski nasienne długości 3—3,5 cm, szerokości prawie do 2 cm z wyraźnymi podłużnymi żeberkami, poniżej spiczastego wierzchołka silnie zgrubione. Szyszki po dojrzeniu łatwo otwierają się, uwalniając nasiona, zbiera się je więc odpowiednio wcześniej, zwykle w drugiej połowie września. Wyłuszczanie szyszek odbywa się tak, jak u wejmutki.

Nasiona owalne, długości 6—8 mm, z obu stron lekko zaostrzone, barwy ciemno-rdzawo-brązowej. Brązowe skrzydełka długości ok. 15 mm, obejmujące nasiona kleszczowato, dość trudno się od nich oddzielają. Masa 1000 nasion czystych wynosi 32,4—45,4 g, średnio 41,2 g (Schopmeyer i in. 1974). Zdolność 35—89%, średnio 69% (Hrynkiewicz-Sudonik i in. 1991).

Świeżo pozyskane nasiona sosny rumelijskiej można wysiać zaraz jesienią, bez żadnego przygotowania przedsiewnego, lub przy przeznaczeniu nasion do wysiewu wiosennego poddać je w czasie zimy 2—3-miesięcznej stratyfikacji chłodnej. Nasiona przeznaczone do późniejszego użytku przechowuje się na sucho tak, jak nasiona wejmutki. Przed wysiewem wiosennym należy takie nasiona przechowywane poddać chłodnej stratyfikacji przez okres 3—6 miesięcy. Nie wolno stosować żadnych kwasów do zmiękczania okryw nasiennych, ponieważ wpływa to negatywnie na kiełkowanie (Schopmeyer i in. 1974).

s/sosna-rumelijska-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)