Rdza agrestu

Sprawca: Cronartium ribicola Fisch., stadium II i III

Wymienione stadia rozwojowe grzyba Cronartium ribicola (Basidiomycotina, Uredinales) atakują liście agrestu (Ribes grossularia) i niektórych innych rodzajów porzeczek (Ribes spp.).

Na dolnej stronie ich liści ukazują się pod koniec wiosny i w lecie żółtobrunatne plamki (uredia), a wnet po nich ciemnobrunatne plamki ze skupieniami teliów, czyli kłaczkowatych, hakowato na szczycie zagiętych kolumienek utworzonych z jednokomórkowych eliptycznych teliospor. Te ostatnie kiełkują jeszcze w roku powstania wytwarzając sporidia, które z kolei zakażają igły sosny.

Powstałe w urediach urediospory dokonują w tym samym sezonie nowych infekcji liści agrestu. Porażone liście zamierają i przedwcześnie opadają. Urediospory mogą też zimować, a po przezimowaniu zakażają znów liście agrestu i w ten sposób patogen utrzymuje się przez cały rok w jednym stadium rozwojowym (II) na tym gospodarzu.

Choroba ta jest powodowana przez tego samego sprawcę, którego sporidia (stadium IV) porażają igły, gałęzie i pnie sosen pięcioigłowych.


Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka „Choroby drzew i krzewów leśnych” 1993

r/rdza-agrestu.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)