Olsza - Alnus

Rodzaj Alnus — olsza

Drzewa lub krzewy; pąki zwykle na trzonkach, okryte 2 lub 3 ciemnobrązowymi łuskami (wyjątek A. viridis).

Liście pojedyncze, piłkowane lub ząbkowane, z unerwieniem pierzastym. Przylistki szybko opadają. Kwiaty pręcikowe zebrane w wydłużone zwisające kotki, kwiaty słupkowe — w krótkie, szyszkowate kwiatostany. Kwiatostany powstają w końcu lata na końcach pędów i pozostają na nich do wiosny (wyjątek — A. viridis).

Kwiatostany męskie zbudowane są z trójkwiatowych wierzchotek osadzonych w pachwinach tarczkowatej podsadki, 2 przysadek i 2 podkwiatków, każdy kwiatek ma 4 listki okwiatu i 4 pręciki nadległe tym listkom. Kwiatostany żeńskie zbudowane są z dwukwiatowych wierzchotek, ponieważ nie rozwija się kwiat szczytowy. W procesie dojrzewania owocostanu 5 elementów przykwiatkowych: podsadka, 2 przysadki i 2 podkwiatki zrastają się razem i drewnieją, tworząc łuski owocowe z widocznymi na brzegu 5 ząbkami. W każdym kwiecie jest 1 słupek o dwukomorowej załążni z jednym zalążkiem w każdej.

Owocami są drobne orzeszki, wąsko uskrzydlone, zawarte w szyszkowatych owocostanach. Olsze kwitną wcześnie, przed rozwojem liści (wyjątek A. viridis).

Około 30 gatunków rośnie głównie na półkuli północnej, a 2 występują w Andach Kolumbijskich, sięgając do Peru. W Polsce występują trzy gatunki.

o/olsza-alnus.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)