Okrzesywarka

Okrzesywanie jest operacją technologiczną polegającą na odcięciu gałęzi od pnia. Jest pracochłonne, a w przypadku wykonywania pilarką również bardzo niebezpieczne ze względu na duże zagrożenie odbiciem. Mając to na uwadze opracowano szereg konstrukcji umożliwiających mechanizację tej czynności. Okrzesywarki można podzielić na dwie grupy: bierne i aktywne.

  1. Okrzesywarki bierne - okrzesywane drzewo jest przeciągane przez urządzenie za pomocą ciągnika rolniczego wyposażonego w chwytak lub skidera. Do takich okrzesywarek należała opracowana w byłej Czechosłowacji konstrukcja oznaczona symbolem OVS. Wymagała stosowania dwóch ciągników rolniczych - jeden stanowił maszynę bazową i służył do napędu układu hydraulicznego zamykającego i otwierającego noże okrzesujące, drugi ciągnik służył do przeciągania drzewa między nożami. Bardzo prostą konstrukcją była tzw. okrzesywarka bramowa, stosowana w krajach Ameryki Północnej. Tworzyła ją solidna metalowa krata, przez która przeciągano okrzesywane drzewo.
  2. Okrzesywarki aktywne - w tym przypadku drzewa są przeciągane za pomocą specjalnego układu napędowego maszyny - walców podających, przenośników łańcuchowych lub ślimakowych, skoku części zespołu okrzesującego (tzw. okrzesywarki skokowe). Niektóre okrzesywarki są wyposażone w noże aktywne lub specjalne głowice okrzesujące o napędzie mechanicznym lub hydraulicznym.

W Polsce, mimo szeregu przeprowadzonych prób, okrzesywarki nie znalazły zastosowania.


Źródło: Praca zbiorowa „Poradnik użytkowania lasu” Warszawa 2000

o/okrzesywarka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)