Liście zimozielone

Liście zimozielone nie opadają przy końcu pierwszego sezonu wegetacji, lecz utrzymują się na roślinach przynajmniej w ciągu pierwszej zimy.

U gatunków o liściach zimotrwałych opadanie liści odbywa się niepostrzeżenie dzięki temu, że oprócz liści starszych występują także liście młodszych roczników; obumieranie i opadanie ich przebiega w różnym czasie, tak że roślina nigdy nie jest pozbawiona liści. Rośliny, które nie zrzucają liści przez kilka okresów wegetacyjnych nazywamy roślinami wiecznie zielonymi, w przeciwieństwie do roślin, których liście funkcjonują tylko jeden okres wegetacyjny, a potem opadają.

Liście zimotrwałe są zwykle bardziej sztywne i zgrubiałe, mają grubszą skórkę pokrytą kutikulą i na ogół są lepiej zabezpieczone przed utratą wody w zimie niż wiotkie, cienkie i delikatne liście sezonowe. Trwałość liści zimozielonych jest różna u poszczególnych gatunków; np. u sosny zwyczajnej wynosi 2—4 lata, u limby 3—4 lata, u cisa i jałowca 5—8 lat, u świerka na nizinach 4—6 lat, a w górach 10—13 lat, u jodły 8—10 lat, u borówki do 29 miesięcy, u bluszczu około 28 miesięcy.

l/liscie-zimozielone.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)