Lipa srebrzysta

Tilia tomentosa MOENCH (T. argentea DC.) — lipa srebrzysta (l. węgierska)

Drzewo wysokości do 30 m, o gęstej, szerokostożkowej koronie i sztywnych, wzniesionych gałęziach; w Polsce korony zwarte, różniące się wyraźnie pokrojem od innych gatunków, chociaż w ojczyźnie wykazuje bardzo dużą zmienność kształtu korony.

Młode pędy szaro, filcowato owłosione. Pąki omszone szarymi gwiazdkowatymi włoskami.

Liście okrągłosercowate, czasem nieznacznie klapowane, długości 5—10 cm. Górna strona liści ciemnozielona, początkowo lekko owłosiona, dolna biało, filcowato owłosiona. Zielone liście długo utrzymują się jesienią na drzewach.

Kwiaty zebrane po 7—10 w zwisające wierzchotki; kwitnie w drugiej połowie lipca, później od innych gatunków lipy: kwiaty wydają odurzający zapach. Owoce kuliste lub odwrotniejajowate, o 5 słabo zarysowanych żeberkach, gęsto, szaro, filcowato omszone gwiazdkowatymi włoskami.

Lipa srebrzysta występuje w południowo-wschodniej Europie (Półwysep Bałkański) i w zachodniej Azji. Jest najodpowiedniejszym gatunkiem lipy dla zieleni miejskiej i okręgów przemysłowych, odpornym na gazy, kurz i suche powietrze. Najlepsze drzewo do obsadzania ulic i placów w miastach, odznaczające się wybitnie regularną i gęstą koroną i kontrastowo zabarwionymi liśćmi, srebrzystobiałymi od spodu.

l/lipa-srebrzysta.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)