Jałowiec pospolity — nasiona

Jałowiec pospolity — Juniperus communis L.

Jagody jałowca pospolitego Krzew dwupienny. Obradza nieregularnie. Małe, prawie kuliste, żółtozielone kwiatostany męskie, widoczne są w kątach igieł już na jesieni w roku poprzedzającym kwitnienie. Składają się z łusek ustawionych okółkowo. Pojedyncze zielonkawe kwiaty żeńskie, długości 3—6 mm pojawiają się również w kątach igieł, jednak dopiero na wiosnę w postaci ułożonych okółkowo łuskowatych liści. Nad najwyższymi z nich znajdują się 3 zalążki. Kwitnienie przypada na maj-czerwiec.

Powstająca szyszkojagoda dojrzewa w drugim roku po kwitnieniu. Pierwszej jesieni jest owalna, zielona, a na drugą jesień dorasta do normalnych rozmiarów i długości ok. 1 cm, przybierając barwę ciemnofioletową, prawie czarną z niebieskawym woskowatym nalotem. Na wierzchu szyszkojagód widoczne są 3 blizny, tworzące figurę podobną do trójkąta, powstałą ze zrośnięcia owocolistków. Każda szyszkojagoda zawiera 3 trójgraniaste, nieforemne, pestkowate nasiona. Z 1 kg szyszkojagód otrzymuje się ok. 350 g nasion. Masa 1000 sztuk nasion wynosi 4,4—13,2 g, średnio 7,4 g, a zdrowotność 6—90%, średnio 58,7% (Antosiewicz 1970). Z 1 kg szyszkojagód otrzymuje się ok. 350 g nasion.

Nasiona wydobyte z szyszkojagód po ich 1—2-dniowym moczeniu w wodzie już wcześnie we wrześniu i zaraz wysiane wschodzą w znacznym odsetku już na pierwszą wiosnę. Pozyskane późną jesienią po całkowitym dojrzeniu są już wszystkie w głębokim spoczynku i wymagają przygotowania przedsiewnego przez stratyfikację ciepłochłodną z długą kilkumiesięczną fazą ciepłą. Sieje się je zwykle wiosną. Nasiona o wilgotności ok. 10% można przechowywać na sucho w temperaturze — 5 — +4°C (Schopmeyer i in. 1974).


Źródło: Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Załęckiego „Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów iglastych” Warszawa 1995

j/jalowiec-pospolity-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)