Huba Schweinitza (brunatna zgnilizna korzeni)

Sprawca: Phaeolus schweinitzii (Fr.) Pat.

Choroba prowadzi do zgnilizny brunatnej drewna korzeniowego i odziomkowego drzew iglastych (sosna, świerk, daglezja, wejmutka), wyjątkowo też liściastych (dąb, wiśnia), głównie starszych, od III klasy wieku wzwyż.

Objawy

Huba Schweinitza

Porażone drewno staje się czerwono-brunatne, która to barwa przechodzi z korzeni do pnia na wysokość często ponad 2 m. Już we wczesnym stadium rozkładu drewno traci znacznie na wytrzymałości. W szczelinach między kostkami, na które rozpada się zaatakowane drewno, ukazują się cienkie, blado zabarwione płaty grzybniowe. Ulegające zgniliznie drewno wydaje zapach terpentyny. Przed ścięciem drzewa chorobę można stwierdzić jedynie na podstawie występowania owocników sprawcy, które z reguły tworzą się u nasady strzały lub w jej pobliżu na ziemi, wyrastając z porażonych korzeni.

Sprawca

Phaeolus schweinitzii (Basidiomycotina, Aphyllophorales) tworzy owocniki w czerwcu i lipcu. Są one jednoroczne, od szeroko kielichowatych do talerzykowatych, na krótkim i grubym trzonie lub niekiedy bez niego, o średnicy 10—40 cm, grube i mięsiste. Ich górna strona jest omszona bądź pluszowata, o soczystym, żółto-rdzawo-brunatnym zabarwieniu, z wyjątkiem jeszcze rosnącego brzegu, który jest śniadożółty. Hymenofor jest zielonkawożółty o rurkach długości 3—6 mm, z kanciastymi, dużymi (średnicy 0,3—2,5 mm), często bardzo nieregularnymi wylotami (porami). Później owocniki przybierają barwę od ciemnobrunatnej do czarnej i kruszeją. Zakażenie odbywa się przez rany i przez kontakt korzeni porażonych ze zdrowymi. Patogen może się rozwijać także w drewnie drzew ściętych, jeśli zachowują one określony stopień wilgotności, a także ponowić swe niszczące działanie, jeżeli wyschnięte drewno (uprzednio zasiedlone przez grzyb) ponownie zostaje nawilgocone.

Ochrona

Ochrona omówiona została łącznie z ochroną przed korozyjną zgnilizną korzeni sosny i świerka, powodowaną przez Micronoporus circinatus.


Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka „Choroby drzew i krzewów leśnych” Warszawa 1993

h/huba-schweinitza.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)