Drewno sosny wejmutki

Ten gatunek sosny rzadko występuje w drzewostanach; z racji pokroju i dekoracyjnych igieł jest u nas raczej drzewem parkowym.

Odznacza się tym, że drewno jest bardzo lekkie i miękkie, łatwo łupliwe, łatwo zapalne. Kurczliwość mała, wysycha szybko nie wykazując skłonności do pęknięć desorpcyjnych i paczenia się. Przy zmianach wilgotności i temperatury otaczającego powietrza wysuszone drewno prawie nie zmienia swych wymiarów (prawie nie „pracuje”).

Obróbka skrawaniem jest łatwa; przy struganiu i frezowaniu otrzymuje się gładką powierzchnię, lecz należy stosować bardzo ostre narzędzia i przy przecieraniu wzdłużnym dość duże rozwarcie zębów pił. Nadaje się do produkcji wyrobów snycerskich. Gnie się źle, dobrze się klei i barwi, dość dobrze się nasyca. Poleruje się i polituruje średnio. Drewno w stanie suchym dość trwałe, w stanie mokrym (w wodzie i w ziemi) - bardzo trwałe, na wolnym powietrzu - mało trwałe. Rzadko ulega uszkodzeniu przez owady.

Stosowane jest do wyrobu drewna tartacznego, łuszczarskiego i papierówki. Wyrabia się z niego meble i stolarkę budowlaną. Przydatne jest również do wyrobu skrzyń, beczek, na gonty, zapałki, wełnę drzewną, zabawki, wyrobu snycerskie i ścier drzewny do wyrobu papieru.

d/drewno-sosny-wejmutki.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)