Drewno robinii akacjowej

Bardzo rozpowszechnionym gatunkiem w zadrzewieniach, a nawet w lasach, jest grochodrzew. W zasadzie jako drewno przemysłowe nie ma on u nas znaczenia.

Wytwarza drewno ciężkie, bardzo twarde, trudno łupliwe, trudno zapalne. Kurczliwość mała, suszy się dość trudno, skłonne do pęknięć desorpcyjnych. Przy zmianach temperatury i wilgotności wymiary drewna zmieniają się powoli i w niewielkim stopniu. Obróbka skrawaniem i gięciem dość łatwa; przy struganiu i frezowaniu osiąga się bardzo gładką powierzchnię. Nadaje się dobrze do toczenia. Łatwo się poleruje i polituruje, źle się barwi. Prawie zupełnie nie daje się nasycać. Pod działaniem temperatury powyżej 60°C (przy suszeniu lub parzeniu) przybiera brunatną barwę. Wskutek zawartości związków gumo-żywicznych powstający przy obróbce pył działa drażniąco na błony śluzowe. Trwałość naturalna drewna twardzieli jest bardzo duża.

Drewno posiada bardzo duże naczynia ułożone od strony zewnętrznej słojów rocznych w dość regularne linie współśrodkowe; naczynia te różnią się od naczyń innych liściastych, tym, że są wypełnione gumą barwy jasnej, zielonawożółtej. Promienie drzewne są drobne i dlatego niewidoczne.

Barwa drewna składa się z dwóch wyraźnych części, tj. wąskiego bielu, barwy jasno żółtej (prawie białej, z lekkim jasnym żółtawym odcieniem), oraz twardzieli zajmującej przeważną część przekroju, barwy żółtawobrązowej z wyraźnym odcieniem zielonawym; drewno ma dość znaczny połysk oraz dość nieprzyjemną (zwłaszcza w stanie świeżym) woń surowo kwaśną.

Drewno grochodrzewu nadaje się bardzo dobrze do celów budowlanych, szczególnie budowli ziemnych i wodnych; używane jest na południu Europy jako drewno kopalniane i do wyrobu podkładów kolejowych (u nas z powodu małej ilości drewna grochodrzewu nie jest ono używane na powyższe cele). Daje doskonały, o ładnym rysunku i wyglądzie zewnętrznym materiał stolarski, na trzonki do narzędzi rolniczych i innych drobnych narzędzi i sprzętów gospodarskich. Nadaje się wreszcie, jako wyśmienity materiał rzeźbiarski i snycerski. Jako drewno opałowe dorównuje drewnu dębowemu.

d/drewno-robinii-akacjowej.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)