Czyreń brzozy

Sprawca: Inonotus obliquus (Pers. ex Fr.) Pil.

Objawy

Na pniach i konarach powstają bardzo charakterystyczne narośle grzybniowe w postaci nieregularnych brył o średnicy do kilkudziesięciu cm. Powierzchnia ich jest czarna, głęboko spękana, twarda i krucha. Po zamarciu drzewa pod korą powstają owocniki patogena w postaci trudno dostrzegalnych i nietrwałych resupinatów, barwy brunatnej. Drewno zostaje szybko opanowane przez białą jednolitą zgniliznę i drzewo przedwcześnie zamiera.

Sprawca

Narośle na pniach chorych drzew są owocnikami wegetatywnymi, tzn. wytwarzają na drodze bezpłciowej zarodniki zwane chlamidosporami, za pomocą których grzyb Inonotus obliquus (Basidiomycotina, Aphyllophorales) się rozprzestrzenia i dokonuje infekcji przez rany. Dopiero w resupinatach powstają zarodniki podstawkowe, które jednak nie odgrywają większej roli w szerzeniu się choroby.

Ochrona

Podobnie jak w przypadku innych zgnilizn drewna. Warto wspomnieć w tym miejscu, że wegetatywne owocniki I. obliquus posiadają, według powszechnego przekonania, właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób nowotworowych. Z tego powodu są często poszukiwane i zbierane.


Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka ” Choroby drzew i krzewów leśnych” 1993

c/czyren-brzozy.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)