Czereśnia ptasia

Cerasus avium (L.) MOENCH. (Prunus avium L.) — czereśnia (trześnia) dzika, cz. ptasia

Drzewo wysokości do 20 m. Kora w młodości gładka, błyszcząca, czerwonawobrązowa, później łuszcząca się okrężnie cienkimi pasmami, u starych drzew płytko spękana, ciemna. Gałęzie grube, z licznymi krótkopędami.

Liście długości 6—15 cm, odwrotniejajowate i zaostrzone, na brzegu nierówno piłkowane; górna strona liści naga, pomarszczona, dolna mniej lub więcej owłosiona; ogonki z 2 lub 3 czerwonymi gruczołkami u nasady blaszki.

Kwiaty białe, zebrane w baldachach. Kwitnie w kwietniu i maju, równocześnie z rozwojem liści. Owoc kulisty, czarnoczerwony, zwykle gorzki i niesmaczny.

Czereśnia występuje w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Syberii, środkowej Azji, a w Polsce spotykana jest w lasach liściastych i mieszanych. Od tego gatunku pochodzą liczne jej odmiany owocowe. Jest światłożądna, ma duże wymagania co do gleby, a małe co do wilgotności.

Drewno ma wąski biel, czerwonobiały i czerwonobrązową twardziel, jest średnio ciężkie, miękkie i nietrwałe, dobrze polituruje się i jest używane do wyrobów stolarskich i tokarskich. W korze występują garbniki (do 10%), w liściach witamina C.

c/czeresnia-ptasia.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)